Proiect didactic
Data:20.XI.2014
Clasa:a IX-a
Unitatea
de învățământ:Liceul teoretic Jean
Louis Calderon
Disciplina:Limba și literatura română
Tutore:Prof. Căprariu Alina
Supervizor:Lect. univ. dr. Lungoci
Cosmina
Propunător:Lupulescu Roxana
Unitatea
de învățare:Real/fantastic în Harry Potter și piatra filozofală.
Tema: Harry Potter și piatra filozofală. Explorarea textului.
Tipul
lecției:aprofundare de cunoștințe.
Timp:50 de minute.
Competențe
generale/specifice:
1.Receptarea mesajului oral în diferite
situații de comunicare.
1.1 Distingerea între informațiile
esențiale și cele de detaliu într-un mesaj oral, stabilind legături sau
diferențieri între informațiile receptate din diverse surse.
2.Utilizarea corectă și adecvată a
limbii române în producerea de mesaje orale în situații de comunicare
monologată și dialogată.
2.1Participarea la diverse situații de
comunicare, manifestând o atitudine favorabilă progresiei comunicării.
3.Utilizarea corectă și adecvată a
limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare
cu scopuri diverse.
Obiective
operaționale:
O1.Să disocieze în opera studiată
elementele reale de cele fantastice.
O2.Să comenteze numele personajelor.
Strategia
didactică:
a.Metode și mijloace:conversația,
exercițiul, explicația.
b.Mijloace de învățământ:manual,
caiete, tablă.
c.Forme de organizare a
activității:frontal, individual.
Evaluare:
a.Aprecierea răspunsurilor.
b.Observarea sistematică.
Scenariu didactic
Momente-le
lecției
|
Tp.
|
Ob.op
|
Conținutul științific al
lecției
|
Strategia didactică
|
Evaluare
|
Obs.
|
|||
Metode
|
Resurse
|
Organizare
|
|||||||
Momentul introductiv
|
1 min.
|
|
Salutul.
Se vor trece absenții. Pregătirea materialelor de lucru și asigurarea
climatului afectiv necesar desfășurării orei. Se cere elevilor să își deschidă
cărțile și caietele de limba și literatura română.
|
Conversația
|
|
|
|
|
|
Verifica-rea temei
|
10 min
|
O1
|
Se
verifică tema pe care elevii au avut-o de pregătit acasă. Se corectează
eventualele greșeli, se oferă explicații suplimentare. Elevii sunt apreciați
în funcție de corectitudinea rezolvării temei
|
Conversația, explicația
|
Caiete, manual
|
Frontal
|
Aprecieri verbale
|
|
|
Anunțarea subiectului
lecției și a obiective-lor
|
2 min
|
|
În
urma discuției anterioare, elevilor li se va spune că în această oră se va
discuta despre volumul Harry Potter și
piatra filozofală de J. K. Rowling. Explorarea textului. Se va nota
titlul lecției de zi pe tablă. Elevii notează titlul în caiete.
|
Conversația, exercițiul
|
Tablă, caiete
|
Frontal
|
Aprecieri verbale
|
|
|
Consolidarea cunoștințelor
și fomarea priceperilor și deprinderilor
|
20 min
|
O1
O2
|
Profesorul
îi întreabă pe elevi dacă au citit în întregime fragmentul propus de autorii
manualului. Aceștia vor răspunde. De asemenea elevii vor mai fi întrebați de
către profesor dacă au citit volumul Harry
Potter și piatra filozofală a
autoarei J. K. Rowling.
Profesorul
le împarte elevilor niște fișe de lucru ce conțin fragmente de text din
manual, precum și o suită de întrebări aferente acestora.
Profesorul
nominalizează patru elevi să citească cele patru fragmente propuse sper
lecturare. Profesorul le cere elevilor să comenteze meciul dintre cele două
tabere, cea a Cercetașilor și cea a Viperinilor.
Aceștia
răspund. Profesorul le cere elevilor să enumere anumite particularități ale meciului
dintre cele doua tabere, rugându-i să facă anumite conexiuni cu un meci real
de fotbal comentat la televizor sau la
radio. De asemenea elevii vor fi rugați să compare comentarea unui meci în
direct cu cel expus într-o carte. Elevii vor răspunde. Profesorul le va
atrage atenția că primul fragment reprezintă un monolog narativ. Elevii vor
fi rugați să definească monologul narativ. În continuare profesorul îi roagă
pe elevi să comenteze numele personajelor existente în fragmentele date spre
a fi lecturate.
Elevii
răspund, notându-și concomitent cele spuse de profesor. Profesorul îi
întreabă pe elevi dacă au vizionat filmul Harry
Potter și piatra filozofală. Aceștia răspund. Profesorul le atrage
atenția elevilor că atunci când se face transpunerea cinematografică a unui
film, acesta se turnează.
Profesorul îi roagă pe cei care nu au vizionat filmul să își imagineze
vestimentația personajelor. Profesorul le atrage atenția elevilor că este mai
bine ca înainte de a viziona transpunerea cinematografică este bine să se
citească romanul, pentru un mai bun exercițiu de imaginație. Aceștia răspund.
În continuare profesorul le cere elevilor să se transpună în rolul
regizorului, și să enumere câteva indicații scenice pe care le-ar da
personajului principal. Elevii răspund.
|
Conversația, exercițiul
|
Tablă, caiete
|
Frontal
|
Aprecieri verbale,
observarea sistematică
|
|
|
Feed-back/
Evaluare
|
15 min
|
O1
O2
|
În
continuare profesorul le cere elevilor care au vizionat filmul să expună mai
pe larg varianta oficială a filmului. Aceștia dau curs solicitării enunțate
de profesor.
|
Exercițiul, conversația,
explicația
|
Fișe de lucru, caiete
|
Frontal
|
Aprecieri verbale
|
|
|
Asigurarea
retenției
|
1 min
|
|
Se transmite tema de casă. Profesorul le cere
elevilor care nu au citit romanul să îl citească după care, să vizioneze
filmul.
|
|
|
|
|
|
|
Aprecieri
|
1 min
|
|
Se
formulează aprecieri privind modul și gradul de îndeplinire a sarcinilor.
|
Explicația
|
|
Frontal
|
|
|
|
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu