marți, 31 martie 2015

Date despre scriitor

http://istoria.md/articol/589/Camil_Petrescu,_biografie

Filmuleț despre autor

https://www.youtube.com/results?search_query=camil+petrescu

Al doilea plan de lecție

Proiect didactic

Data:20.XI.2014
Clasa:a IX-a
Unitatea de învățământ:Liceul teoretic Jean Louis Calderon
Disciplina:Limba și literatura română
Tutore:Prof. Căprariu Alina
Supervizor:Lect. univ. dr. Lungoci Cosmina
Propunător:Lupulescu Roxana
Unitatea de învățare:Real/fantastic în Harry Potter și piatra filozofală.
 Tema: Harry Potter și piatra filozofală. Explorarea textului.
Tipul lecției:aprofundare de cunoștințe.
Timp:50 de minute.
Competențe generale/specifice:
1.Receptarea mesajului oral în diferite situații de comunicare.
1.1 Distingerea între informațiile esențiale și cele de detaliu într-un mesaj oral, stabilind legături sau diferențieri între informațiile receptate din diverse surse.
2.Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situații de comunicare monologată și dialogată.
2.1Participarea la diverse situații de comunicare, manifestând o atitudine favorabilă progresiei comunicării.
3.Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare cu scopuri diverse.
Obiective operaționale:
O1.Să disocieze în opera studiată elementele reale de cele fantastice.
O2.Să comenteze numele personajelor.
Strategia didactică:
a.Metode și mijloace:conversația, exercițiul, explicația.
b.Mijloace de învățământ:manual, caiete, tablă.
c.Forme de organizare a activității:frontal, individual.
Evaluare:
a.Aprecierea răspunsurilor.

b.Observarea sistematică.
Scenariu didactic
Momente-le lecției
Tp.
Ob.op
Conținutul științific al lecției
Strategia didactică
Evaluare
Obs.

Metode
Resurse
Organizare
Momentul introductiv
1 min.

Salutul. Se vor trece absenții. Pregătirea materialelor de lucru și asigurarea climatului afectiv necesar desfășurării orei. Se cere elevilor să își deschidă cărțile și caietele de limba și literatura română.
Conversația




Verifica-rea temei
10 min
O1
Se verifică tema pe care elevii au avut-o de pregătit acasă. Se corectează eventualele greșeli, se oferă explicații suplimentare. Elevii sunt apreciați în funcție de corectitudinea rezolvării temei
Conversația, explicația
Caiete, manual
Frontal
Aprecieri verbale

Anunțarea subiectului lecției și a obiective-lor
2 min

În urma discuției anterioare, elevilor li se va spune că în această oră se va discuta despre volumul Harry Potter și piatra filozofală de J. K. Rowling. Explorarea textului. Se va nota titlul lecției de zi pe tablă. Elevii notează titlul în caiete.
Conversația, exercițiul
Tablă, caiete
Frontal
Aprecieri verbale

Consolidarea cunoștințelor și fomarea priceperilor și deprinderilor
20 min
O1
O2
Profesorul îi întreabă pe elevi dacă au citit în întregime fragmentul propus de autorii manualului. Aceștia vor răspunde. De asemenea elevii vor mai fi întrebați de către profesor dacă au citit volumul Harry Potter și piatra filozofală a autoarei J. K. Rowling.
Profesorul le împarte elevilor niște fișe de lucru ce conțin fragmente de text din manual, precum și o suită de întrebări aferente acestora.
Profesorul nominalizează patru elevi să citească cele patru fragmente propuse sper lecturare. Profesorul le cere elevilor să comenteze meciul dintre cele două tabere, cea a Cercetașilor și cea a Viperinilor.
Aceștia răspund. Profesorul le cere elevilor să enumere anumite particularități ale meciului dintre cele doua tabere, rugându-i să facă anumite conexiuni cu un meci real de fotbal  comentat la televizor sau la radio. De asemenea elevii vor fi rugați să compare comentarea unui meci în direct cu cel expus într-o carte. Elevii vor răspunde. Profesorul le va atrage atenția că primul fragment reprezintă un monolog narativ. Elevii vor fi rugați să definească monologul narativ. În continuare profesorul îi roagă pe elevi să comenteze numele personajelor existente în fragmentele date spre a fi lecturate.
Elevii răspund, notându-și concomitent cele spuse de profesor. Profesorul îi întreabă pe elevi dacă au vizionat filmul Harry Potter și piatra filozofală. Aceștia răspund. Profesorul le atrage atenția elevilor că atunci când se face transpunerea cinematografică a unui film, acesta se turnează. Profesorul îi roagă pe cei care nu au vizionat filmul să își imagineze vestimentația personajelor. Profesorul le atrage atenția elevilor că este mai bine ca înainte de a viziona transpunerea cinematografică este bine să se citească romanul, pentru un mai bun exercițiu de imaginație. Aceștia răspund. În continuare profesorul le cere elevilor să se transpună în rolul regizorului, și să enumere câteva indicații scenice pe care le-ar da personajului principal. Elevii răspund.
Conversația, exercițiul
Tablă, caiete
Frontal
Aprecieri verbale, observarea sistematică

Feed-back/
Evaluare
15 min
O1
O2
În continuare profesorul le cere elevilor care au vizionat filmul să expună mai pe larg varianta oficială a filmului. Aceștia dau curs solicitării enunțate de profesor.

Exercițiul, conversația, explicația
Fișe de lucru, caiete
Frontal
Aprecieri verbale

Asigurarea retenției  
1 min

Se transmite tema de casă. Profesorul le cere elevilor care nu au citit romanul să îl citească după care, să vizioneze filmul.





Aprecieri

1 min

Se formulează aprecieri privind modul și gradul de îndeplinire a sarcinilor.
Explicația

Frontal



Autori importanți




Plan de lecție

Proiect didactic

Data:20.XI.2014
Clasa:a X-a
Unitatea de învățământ:Liceul teoretic Jean Louis Calderon
Disciplina:Limba și literatura română
Tutore:Prof.Căprariu Alina
Supervizor:Lect.univ.dr. Lungoci Cosmina
Propunător:Lupulescu Roxana
Unitatea de învățare:Eseul
Tema:Eseul structurat. Actualizarea cunoștințelor
Tipul lecției:predare-învățare
Timp:50 de minute
Competențe generale/specifice:
1.Receptarea mesajului oral în diferite situații de comunicare.
1.1Distingerea între informațiile esențiale și cele de detaliu într-un mesaj oral, stabilind legături sau diferențieri între informațiile receptate din diverse surse.
2.Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situații de comunicare.
2.1Participarea la diferite situații de comunicare, manifestând o atitudine favorabilă progresiei comunicării
3.Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse.
3.1Alcătuirea unui eseu structurat, urmând anumite etape dinainte stabilite, argumentându-și punctele de vedere exprimate în scris.
Obiective operaționale:
O1. Să folosească dialogul în comunicare.
O2.Să definească eseul structurat.
O3. Să distingă eseul structurat de unul nestructurat.
O4. Să poată stabili etapele ce trebuie parcurse în vederea realizării unui eseu structurat.
Strategia didactică:
a.Metode și procedee: exercițiul, conversația, explicația.
b.Mijloace de învățământ:manual, caiete, tablă, fișe de lucru.
c.Forme de organizare a activității:frontal, individual, pe grupe.
Evaluare:
a.aprecierea răspunsurilor.
b.observarea sistematică.

 Scenariul didactic


Momentele lecției
Tp.
Ob.Op.
Conținutul științific al lecției
Strategia didactică
Evaluare
Obs.
Metode
Mijloace
Forme de organizare
Momentul introductiv
1 min.

Salutul. Se vor trece absenții. Pregătirea materialelor de lucru și asigurarea climatului afectiv necesar desfășurării orei. Se cere elevilor să își deschidă cărțile și caietele de limba și literatura română.
Conversația




Captarea atenției și reactualizarea noțiunilor ancoră
10 min.
O1
Se verifică tema pe care elevii au avut-o de pregătit acasă. Se corectează eventualele greșeli. Se oferă explicații suplimentare. Elevii sunt apreciați în funcție de corectitudinea rezolvării temei.
Conversația, explicația.
Caiete, manual.
Frontal
Aprecierea răspunsurilor

Anunțarea subiectului lecției și a obiectivelor
2 min.
O1
O2
În urma discuției anterioare, elevilor li se va spune că în această oră vor vorbi despre eseu.
Se notează pe tablă titlul lecției de zi. Elevii vor proceda la fel.
Explicația, conversația
Tablă, caiete
Frontal


Dirijarea învățării
20 min.
O1
O2
O3
Elevii vor fi întrebați de profesor dacă își mai amintesc din materia de clasa a IX-a ce este eseul, și cum poate fi clasificat acesta. Elevii vor răspunde că eseul e clasificat în funcție de structură..Profesorul îi mai întreabă în contextul căror opere au studiat eseul. Elevii vor răspunde că au studiat două tipuri de eseu. Cel structurat în cadrul poeziei barbiene După melci, unde au avut ca temă de casă realizarea unui eseu nestructurat cu titlul E vinovat copilul de moartea melcului ?, și un al doilea eseu structurat în cadrul poeziilor Adam și Eva, Porunca, de Tudor Arghezi. Profesorul îi întreabă pe elevi cum ar defini ei eseul. Aceștia răspund.Profesorul îi roagă să deschidă manualul la pagina 55, și nominalizează un elev să citească definiția scrisă acolo. Profesorul va scrie pe tablă definiția, rugându-i pe elevi să facă la fel. Profesorul le va dezvălui etimologia termenului eseu ca fiind de origine franceză (essayer) , și care înseamnă a încerca. Profesorul le spune elevilor că pentru realizarea unui eseu structurat sunt necesare un număr variabil de cerințe (3-5), ce trebuie respectate. În cazul în care elevii întreabă dacă trebuie respectată ordinea data în exercițiu, acesta le va spune că nu e obligatorie respectarea ordinii prestabilite, dar că trebuie să fie atenți la structura pe care o propun, în așa fel încât eseul să aibă logică și să fie argumentat. Pentru a-i convinge pe elevi, profesorul îl nominalizează pe un elev să citească informațiile de la pagina 55, acestea urmând a fi notate atât de profesor pe tablă, cât și de elevi în caiete.Profesorul le împarte elevilor fișele de lucru. Aceștia vor citi cerința existentă pe foaie. Profesorul le va propune al doilea subiect, spunându-le că astfel de subiecte se dau la examenul de bacalaureat.
Profesorul le face pe tablă o schemă cu ponderea cerințelor necesare elaborării unui eseu argumentativ.
Profesorul le va spune elevilor că eseul argumentativ se împarte în patru părți principale.
  Profesorul le va spune că partea de incipit a eseului va consta în încadrarea operei în gen și specie, definirea nuvelei Moara cu noroc de Ioan Slavici, precum și caracteristicile acesteia. Profesorul îi va întreba pe elevi definiția nuvelei psihologice, caracteristicile acesteia. Le va spune că în timp ce un coleg răspunde vor trebui să își noteze informațiile care li se par mai importante. Profesorul va menționa faptul că această parte a eseului personal nu trebuie să depășească o jumătate, trei sferturi de pagină format A3.
A doua parte va avea drept componente titlul operei, incipitul și finalul operei, subiectul operei, dar și conflictele existente în operă. Li se va spune că această parte nu trebuie să depășească  1 pagină, o pagină și jumătate.
Cea de-a treia parte va consta în caracterizarea personajului principal, precum și relațiile acestuia cu celelalte personaje din cadrul operei studiate. Li se va spune că această parte va trebui să aibă aproximativ jumătate de pagină.
Cea de-a patra parte va conține exprimarea unei opinii personale, argumentate pertinent, privind tema, dar și viziunea despre lume în operă, trebuind încadrată în jumătate de pagină. Toate aceste informații vor fi notate pe tablă de profesor, dar și de elevi în caiete.
Explicația, conversația
Tablă, caiete
Frontal
Aprecierea răspunsurilor, observarea sistematică.

Evaluare/ Feed-back
15 min.
O1
O2
O3
O4
Elevii vor fi rugați să realizeze individual realizarea unui eseu structurat, de două pagini, în care să prezinte relația dintre Ghiță Cârciumarul și Lică Sămădăul. Profesorul va trece printre bănci pentru a observa dacă elevii rezolvă cerința profesorului, și de asemenea să răspundă eventualelor neclarități ale elevilor.
Exercițiul, explicația, conversația
Fișe de lucru, manual, caiet
Individual
Observarea sistematică

Asigurarea retenției și a transferului
1 min.
O4
Elevii sunt rugați să termine acasă eseul structurat început în clasă.
Explicația
Caiete
Individual


Aprecieri
1 min.

Se formulează aprecieri privind modul în care elevii au îndeplinit sarcinile propuse.
Conversația

Frontal