Acest blog își propune trasarea câtorva coordonate menite să îi ghideze pe cititorii publicului larg să își formeze o părere în ceeea ce privește distincția dintre literatura de calitate și cea de consum.
marți, 31 martie 2015
Al doilea plan de lecție
Proiect didactic
Data:20.XI.2014
Clasa:a IX-a
Unitatea
de învățământ:Liceul teoretic Jean
Louis Calderon
Disciplina:Limba și literatura română
Tutore:Prof. Căprariu Alina
Supervizor:Lect. univ. dr. Lungoci
Cosmina
Propunător:Lupulescu Roxana
Unitatea
de învățare:Real/fantastic în Harry Potter și piatra filozofală.
Tema: Harry Potter și piatra filozofală. Explorarea textului.
Tipul
lecției:aprofundare de cunoștințe.
Timp:50 de minute.
Competențe
generale/specifice:
1.Receptarea mesajului oral în diferite
situații de comunicare.
1.1 Distingerea între informațiile
esențiale și cele de detaliu într-un mesaj oral, stabilind legături sau
diferențieri între informațiile receptate din diverse surse.
2.Utilizarea corectă și adecvată a
limbii române în producerea de mesaje orale în situații de comunicare
monologată și dialogată.
2.1Participarea la diverse situații de
comunicare, manifestând o atitudine favorabilă progresiei comunicării.
3.Utilizarea corectă și adecvată a
limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare
cu scopuri diverse.
Obiective
operaționale:
O1.Să disocieze în opera studiată
elementele reale de cele fantastice.
O2.Să comenteze numele personajelor.
Strategia
didactică:
a.Metode și mijloace:conversația,
exercițiul, explicația.
b.Mijloace de învățământ:manual,
caiete, tablă.
c.Forme de organizare a
activității:frontal, individual.
Evaluare:
a.Aprecierea răspunsurilor.
b.Observarea sistematică.
Scenariu didactic
Momente-le
lecției
|
Tp.
|
Ob.op
|
Conținutul științific al
lecției
|
Strategia didactică
|
Evaluare
|
Obs.
|
|||
Metode
|
Resurse
|
Organizare
|
|||||||
Momentul introductiv
|
1 min.
|
|
Salutul.
Se vor trece absenții. Pregătirea materialelor de lucru și asigurarea
climatului afectiv necesar desfășurării orei. Se cere elevilor să își deschidă
cărțile și caietele de limba și literatura română.
|
Conversația
|
|
|
|
|
|
Verifica-rea temei
|
10 min
|
O1
|
Se
verifică tema pe care elevii au avut-o de pregătit acasă. Se corectează
eventualele greșeli, se oferă explicații suplimentare. Elevii sunt apreciați
în funcție de corectitudinea rezolvării temei
|
Conversația, explicația
|
Caiete, manual
|
Frontal
|
Aprecieri verbale
|
|
|
Anunțarea subiectului
lecției și a obiective-lor
|
2 min
|
|
În
urma discuției anterioare, elevilor li se va spune că în această oră se va
discuta despre volumul Harry Potter și
piatra filozofală de J. K. Rowling. Explorarea textului. Se va nota
titlul lecției de zi pe tablă. Elevii notează titlul în caiete.
|
Conversația, exercițiul
|
Tablă, caiete
|
Frontal
|
Aprecieri verbale
|
|
|
Consolidarea cunoștințelor
și fomarea priceperilor și deprinderilor
|
20 min
|
O1
O2
|
Profesorul
îi întreabă pe elevi dacă au citit în întregime fragmentul propus de autorii
manualului. Aceștia vor răspunde. De asemenea elevii vor mai fi întrebați de
către profesor dacă au citit volumul Harry
Potter și piatra filozofală a
autoarei J. K. Rowling.
Profesorul
le împarte elevilor niște fișe de lucru ce conțin fragmente de text din
manual, precum și o suită de întrebări aferente acestora.
Profesorul
nominalizează patru elevi să citească cele patru fragmente propuse sper
lecturare. Profesorul le cere elevilor să comenteze meciul dintre cele două
tabere, cea a Cercetașilor și cea a Viperinilor.
Aceștia
răspund. Profesorul le cere elevilor să enumere anumite particularități ale meciului
dintre cele doua tabere, rugându-i să facă anumite conexiuni cu un meci real
de fotbal comentat la televizor sau la
radio. De asemenea elevii vor fi rugați să compare comentarea unui meci în
direct cu cel expus într-o carte. Elevii vor răspunde. Profesorul le va
atrage atenția că primul fragment reprezintă un monolog narativ. Elevii vor
fi rugați să definească monologul narativ. În continuare profesorul îi roagă
pe elevi să comenteze numele personajelor existente în fragmentele date spre
a fi lecturate.
Elevii
răspund, notându-și concomitent cele spuse de profesor. Profesorul îi
întreabă pe elevi dacă au vizionat filmul Harry
Potter și piatra filozofală. Aceștia răspund. Profesorul le atrage
atenția elevilor că atunci când se face transpunerea cinematografică a unui
film, acesta se turnează.
Profesorul îi roagă pe cei care nu au vizionat filmul să își imagineze
vestimentația personajelor. Profesorul le atrage atenția elevilor că este mai
bine ca înainte de a viziona transpunerea cinematografică este bine să se
citească romanul, pentru un mai bun exercițiu de imaginație. Aceștia răspund.
În continuare profesorul le cere elevilor să se transpună în rolul
regizorului, și să enumere câteva indicații scenice pe care le-ar da
personajului principal. Elevii răspund.
|
Conversația, exercițiul
|
Tablă, caiete
|
Frontal
|
Aprecieri verbale,
observarea sistematică
|
|
|
Feed-back/
Evaluare
|
15 min
|
O1
O2
|
În
continuare profesorul le cere elevilor care au vizionat filmul să expună mai
pe larg varianta oficială a filmului. Aceștia dau curs solicitării enunțate
de profesor.
|
Exercițiul, conversația,
explicația
|
Fișe de lucru, caiete
|
Frontal
|
Aprecieri verbale
|
|
|
Asigurarea
retenției
|
1 min
|
|
Se transmite tema de casă. Profesorul le cere
elevilor care nu au citit romanul să îl citească după care, să vizioneze
filmul.
|
|
|
|
|
|
|
Aprecieri
|
1 min
|
|
Se
formulează aprecieri privind modul și gradul de îndeplinire a sarcinilor.
|
Explicația
|
|
Frontal
|
|
|
|
Plan de lecție
Proiect didactic
Data:20.XI.2014
Clasa:a X-a
Unitatea de învățământ:Liceul teoretic Jean Louis Calderon
Disciplina:Limba și literatura română
Tutore:Prof.Căprariu Alina
Supervizor:Lect.univ.dr. Lungoci
Cosmina
Propunător:Lupulescu Roxana
Unitatea
de învățare:Eseul
Tema:Eseul structurat. Actualizarea cunoștințelor
Tipul
lecției:predare-învățare
Timp:50 de minute
Competențe generale/specifice:
1.Receptarea
mesajului oral în diferite situații de comunicare.
1.1Distingerea
între informațiile esențiale și cele de detaliu într-un mesaj oral, stabilind
legături sau diferențieri între informațiile receptate din diverse surse.
2.Utilizarea
corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situații
de comunicare.
2.1Participarea
la diferite situații de comunicare, manifestând o atitudine favorabilă
progresiei comunicării
3.Utilizarea
corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite
contexte de realizare, cu scopuri diverse.
3.1Alcătuirea
unui eseu structurat, urmând anumite etape dinainte stabilite, argumentându-și
punctele de vedere exprimate în scris.
Obiective
operaționale:
O1. Să folosească dialogul în
comunicare.
O2.Să definească eseul structurat.
O3. Să distingă eseul structurat de
unul nestructurat.
O4. Să poată stabili etapele ce trebuie
parcurse în vederea realizării unui eseu structurat.
Strategia didactică:
a.Metode și procedee: exercițiul,
conversația, explicația.
b.Mijloace de învățământ:manual,
caiete, tablă, fișe de lucru.
c.Forme de organizare a
activității:frontal, individual, pe grupe.
Evaluare:
a.aprecierea răspunsurilor.
b.observarea sistematică.
Scenariul didactic
Momentele lecției
|
Tp.
|
Ob.Op.
|
Conținutul
științific al lecției
|
Strategia
didactică
|
Evaluare
|
Obs.
|
||
Metode
|
Mijloace
|
Forme de organizare
|
||||||
Momentul introductiv
|
1 min.
|
Salutul. Se vor trece absenții. Pregătirea materialelor de
lucru și asigurarea climatului afectiv necesar desfășurării orei. Se cere elevilor să își deschidă cărțile și caietele de limba și
literatura română.
|
Conversația
|
|||||
Captarea atenției și reactualizarea
noțiunilor ancoră
|
10 min.
|
O1
|
Se verifică tema pe care elevii au avut-o de
pregătit acasă. Se corectează eventualele greșeli. Se oferă explicații
suplimentare. Elevii sunt apreciați în funcție de corectitudinea rezolvării
temei.
|
Conversația, explicația.
|
Caiete, manual.
|
Frontal
|
Aprecierea răspunsurilor
|
|
Anunțarea subiectului lecției și a obiectivelor
|
2 min.
|
O1
O2
|
În urma discuției anterioare, elevilor li se va
spune că în această oră vor vorbi despre eseu.
Se notează pe tablă titlul lecției de zi. Elevii vor proceda la fel.
|
Explicația, conversația
|
Tablă, caiete
|
Frontal
|
||
Dirijarea învățării
|
20 min.
|
O1
O2
O3
|
Elevii vor fi întrebați de profesor dacă își mai
amintesc din materia de clasa a IX-a ce este eseul, și cum poate fi
clasificat acesta. Elevii vor răspunde că eseul e clasificat în funcție de
structură..Profesorul îi mai întreabă în contextul căror opere au studiat
eseul. Elevii vor răspunde că au studiat două tipuri de eseu. Cel structurat
în cadrul poeziei barbiene După melci,
unde au avut ca temă de casă realizarea unui eseu nestructurat cu titlul E vinovat copilul de moartea
melcului ?, și un al doilea eseu structurat în cadrul poeziilor Adam și Eva, Porunca, de Tudor
Arghezi. Profesorul îi întreabă pe elevi cum ar defini ei eseul. Aceștia
răspund.Profesorul îi roagă să deschidă manualul la pagina 55, și
nominalizează un elev să citească definiția scrisă acolo. Profesorul va scrie
pe tablă definiția, rugându-i pe elevi să facă la fel. Profesorul le va
dezvălui etimologia termenului eseu
ca fiind de origine franceză (essayer) , și care înseamnă a încerca. Profesorul le spune
elevilor că pentru realizarea unui eseu structurat sunt necesare un număr
variabil de cerințe (3-5), ce trebuie respectate. În cazul în care elevii
întreabă dacă trebuie respectată ordinea data în exercițiu, acesta le va
spune că nu e obligatorie respectarea ordinii prestabilite, dar că trebuie să
fie atenți la structura pe care o propun, în așa fel încât eseul să aibă
logică și să fie argumentat. Pentru a-i convinge pe elevi, profesorul îl
nominalizează pe un elev să citească informațiile de la pagina 55, acestea
urmând a fi notate atât de profesor pe tablă, cât și de elevi în caiete.Profesorul
le împarte elevilor fișele de lucru. Aceștia vor citi cerința existentă pe
foaie. Profesorul le va propune al doilea subiect, spunându-le că astfel de
subiecte se dau la examenul de bacalaureat.
Profesorul
le face pe tablă o schemă cu ponderea cerințelor necesare elaborării unui
eseu argumentativ.
Profesorul
le va spune elevilor că eseul argumentativ se împarte în patru părți principale.
Profesorul le va spune că partea de incipit
a eseului va consta în încadrarea operei în gen și specie, definirea nuvelei Moara cu noroc de Ioan Slavici, precum
și caracteristicile acesteia. Profesorul îi va întreba pe elevi definiția
nuvelei psihologice, caracteristicile acesteia. Le va spune că în timp ce un
coleg răspunde vor trebui să își noteze informațiile care li se par mai
importante. Profesorul va menționa faptul că această parte a eseului personal
nu trebuie să depășească o jumătate, trei sferturi de pagină format A3.
A
doua parte va avea drept componente titlul operei, incipitul și finalul
operei, subiectul operei, dar și conflictele existente în operă. Li se va
spune că această parte nu trebuie să depășească 1 pagină, o pagină și jumătate.
Cea
de-a treia parte va consta în caracterizarea personajului principal, precum
și relațiile acestuia cu celelalte personaje din cadrul operei studiate. Li
se va spune că această parte va trebui să aibă aproximativ jumătate de
pagină.
Cea
de-a patra parte va conține exprimarea unei opinii personale, argumentate
pertinent, privind tema, dar și viziunea despre lume în operă, trebuind
încadrată în jumătate de pagină. Toate aceste informații vor fi notate pe
tablă de profesor, dar și de elevi în caiete.
|
Explicația,
conversația
|
Tablă,
caiete
|
Frontal
|
Aprecierea
răspunsurilor, observarea sistematică.
|
|
Evaluare/
Feed-back
|
15
min.
|
O1
O2
O3
O4
|
Elevii
vor fi rugați să realizeze individual realizarea unui eseu structurat, de
două pagini, în care să prezinte relația dintre Ghiță Cârciumarul și Lică
Sămădăul. Profesorul va trece printre bănci pentru a observa dacă elevii
rezolvă cerința profesorului, și de asemenea să răspundă eventualelor
neclarități ale elevilor.
|
Exercițiul, explicația, conversația
|
Fișe
de lucru, manual, caiet
|
Individual
|
Observarea sistematică
|
|
Asigurarea retenției și a transferului
|
1
min.
|
O4
|
Elevii
sunt rugați să termine acasă eseul structurat început în clasă.
|
Explicația
|
Caiete
|
Individual
|
||
Aprecieri
|
1
min.
|
Se
formulează aprecieri privind modul în care elevii au îndeplinit sarcinile
propuse.
|
Conversația
|
Frontal
|
Abonați-vă la:
Postări (Atom)